Кулинарен речник
- Всички
- А
- Б
- В
- Г
- Д
- Е
- Ж
- З
- И
- Й
- К
- Л
- М
- Н
- О
- П
- Р
- С
- Т
- У
- Ф
- Х
- Ц
- Ч
- Ш
- Щ
- Ъ
- ь
- Ю
- Я

А ла Карт (A la carte)
ШИРОКО РАЗПРОСТРАНЕНО В РЕСТОРАНТИТЕ КЪДЕТО В МЕНЮ КАРТАТА ВСИЧКИ ЯСТИЯ СА С ОТДЕЛНА ЦЕНА И СЕ ПОРЪЧВАТ ПООТДЕЛНО. ПРИЕТО Е МЕНЮТАТА ДА СА С МАЛЪК НА БРОЙ ЯСТИЯ.

А ла крем ( A lá Creme)
СОС С ОСНОВА СМЕТАНА. ВАРИАЦИИТЕ СА МНОГО, КАТО ВСЯКО ЯСТИЕ ПОДНЕСЕНО СЪС СОС НА СМЕТАНОВА ОСНОВА МОЖЕ ДА БЪДЕ НАРЕЧЕН А ЛА КРЕМ. ЗАДЪЛЖИТЕЛНИТЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ СА КРЕМООБРАЗНА И ФИНА ТЕКСТУРА. ПОДХОДЯЩ ЗА ПТИЧИ МЕСА, РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ ПАСТА, НО СЪЩО ТАКА И КЪМ ДЕСЕРТИ.

А ла Флорентин (A Lá Florentine)
ОТНАСЯ СЕ ЗА „ФЛОРЕНТИНСКИ СТИЛ“. КОГАТО СЕРВИРАМЕ ДАДЕНО ЯСТИЕ СЪС СПАНАК И СОС МОРНЕ. ПРИМЕРИ: „ЯЙЦА А ЛА ФЛОРЕНТИН“ И „ПИЛЕШКО ФИЛЕ А ЛА ФЛОРЕНТИН“

А ла минут (A lá minute)
КОГАТО ЯСТИЕТО СЕ ПРИГОТВЯ ПРИ ПОРЪЧКА. КЪМ А ЛА МИНУТ КАТЕГОРИЯТА СПАДАТ ЯСТИЯ ОТ ВИДА НА ОМЛЕТ, ПАСТА, ПИЦА, БУРГЕР…ТОЕСТ БЕЗ ПРЕДВАРИТЕЛНА ТЕРМИЧНА ОБРАБОТКА. ПРИГОТВЯНЕТО СТАВА СЛЕД ПОРЪЧКА И СЛЕДВА ДА СЕ ИЗПЪЛНИ МАКСИМАЛНО БЪРЗО.

А ла Провансал (A Lá Provéncale)
ВЪВ ФРЕНСКАТА КУХНЯ СЕ ПОДРАЗБИРА, КОГАТО ПРИГОТВЯМЕ ДАДЕНО ЯСТИЕ СЪС ЗЕХТИН, ДОМАТИ И ЧЕСЪН КАТО ОСНОВА ВЪРХУ, КОЯТО МОЖЕМ ДА НАДГРАЖДАМЕ. СТРАХОТНО НАЧАЛО ЗА ВСЯКО ЯСТИЕ.

Агар Агар (Agar Agar)
ЕКСТРАКТ ОТ ВОДОРАСЛИ, ИЗПОЛЗВАН КАТО СГЪСТИТЕЛ. ПРЕДСТАВЛЯВА ПРАХООБРАЗНА, НА ЛЮСПИ ИЛИ СУБСТАНЦИЯ НА ГРАНУЛИ, ПРИГОТВЯН ОТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ ВОДОРАСЛИ (ПРЕДИМНО ЧЕРВЕНИ И КАФЯВИ ВОДОРАСЛИ). ИЗПОЛЗВА СЕ ПРЕДИМНО КАТО СГЪСТИТЕЛ. МНОГО ДОБЪР ЗАМЕСТИТЕЛ НА ЖИВОТИНСКИЯ ЖЕЛАТИН. ХАРАКТЕРИЗИРА СЕ С ИЗКЛЮЧИТЕЛНА СТАБИЛНОСТ ДО 35-40 ГРАДУСА И СЕ РАЗТОПЯВА СЛЕД 80 ГРАДУСА.

Агаве ( Agave)
ТРОПИЧЕСКО РАСТЕНИЕ ОТ МЕКСИКО. СИРОПЪТ ОТ АГАВЕ СЕ ИЗПОЛЗВА В КУЛИНАРИЯТА, И ПО СПЕЦИАЛНО В СЛАДКАРСТВОТО ЗАРАДИ СВОЯТА СЛАДОСТ И НЕУТРАЛЕН ВКУС. ПО СЛАДКО И ПО ПОЛЕЗНО ОТ БЯЛАТА ЗАХАР. ОТ АГАВЕ СЕ ПРОИЗВЕЖДА ЛЮБИМАТА НА МНОГО ХОРА ТЕКИЛА.

Айоли (Aioli)
АЙОЛИ СЕ ИЗПОЛЗВА В ЦЯЛАТА СРЕДИЗЕМНОМОРСКА КУХНЯ, КАТО НАЙ МНОГО ТОВА ПРАВЯТ ФРАНЦУЗИ, ИСПАНЦИ И ИТАЛИАНЦИ. ЗА ПРИГОТВЯНЕТО СА НЕОБХОДИМИ ЗЕХТИН, ЖЪЛТЪЦИ, ЧЕСЪН, ГОРЧИЦА И ЛИМОН. СПОКОЙНО МОЖЕМ ДА ГО НАРЕЧЕН ЧЕСНОВА МАЙОНЕЗА. ИЗПОЛЗВА КАТО ДОПЪЛНЕНИЕ КЪМ САЛАТИ, РИБА, МЕСО И ЗЕЛЕНЧУЦИ. АЙОЛИ МОЖЕ ДА ПОСЛУЖИ И КАТО БАЗА ЗА МНОГО ДРУГИ ВАРИАЦИИ. ДОБАВЯНЕ НА ШАФРАН, МАСТИЛО ОТ СЕПИЯ, УАСАБИ И Т.Н.

Ал денте (Al dente)
ОТ ИТАЛИАНСКИ „НА ЗЪБЪТ“. ОСНОВНО СЕ ИЗПОЛЗВА ПРИ ПРИГОТВЯНЕТО НА ПАСТА И РИЗОТО, НО МОЖЕ ДА СЕ ОТНЕСЕ И ЗА МНОГО ДРУГИ ПРОДУКТИ И ЯСТИЯ. ОЗНАЧАВА ЧЕ НЕ ТРЯБВА ДА БЪДЕ НИТО СУРОВО НИТО ПРЕКАЛЕНО СГОТВЕНО. В САМАТА СИ СЪРЦЕВИНА ПРОДУКТЪТ Е С ЛЕКО ТВЪРДА СТРУКТУРА И СЕ УСЕЩА НА ЗЪБЪТ“

Алфредо (Alfredo)
КЛАСИЧЕСКИ СОС ПРИГОТВЯН ОТ МАСЛО, СМЕТАНА И ПАРМЕЗАН. В СЪВРЕМЕНИТЕ ВЕРСИИ СЕ ДОБАВЯ И ЧЕСЪН. ПОДХОДЯЩ ЗА РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ ПАСТА, МЕСО И ЗЕЛЕНЧУЦИ. ПОДХОДЯЩА БАЗА ЗА НАПРАВАТА НА МНОГО РАЗЛИЧНИ СОСОВЕ, ДОБАВЯЙКИ ПИЛЕШКО ФИЛЕ, ЗЕЛЕНЧУЦИ И ПОДПРАВКИ.

Алле Вонголе (Alle Vongole)
НЕУСТОИМА КЛАСИЧЕСКА РЕЦЕПТА ОТ КАМПАНЯ, ИТАЛИЯ. СЪЩЕСТВУВАТ ДВЕ ОСНОВНИ ВАРИАЦИИ – РОСО И БИАНКО, КАТО ОСНОВНИТЕ СЪСТАВКИ СА БЕЛИ МИДИ, ЗЕХТИН, БЯЛО ВИНО, ЛЮТИ ЧУШЛЕТА И ЧЕСЪН. НАЙ-ЧЕСТО ПРИГОТВЯНИ СЪС СПАГЕТИ.

Алумет (Allumette)
ЕДИН ОТ НАЧИНИТЕ НА РЯЗАНЕ. РАЗМЕРИТЕ СА 5 СМ/ 3 ММ/ 3ММ С ФОРМАТА НА КЛЕЧКИ. РАЗМЕРЪТ Е МЕЖДУ ЖУЛИЕН (JULIENNE) И БАТОНЕТ (BATONNET). ОСНОВА ЗА НАРЯЗВАНЕ НА МАЛКО КУБЧЕ – БРУНОАС (BRUNOISE).

Амарето (Amaretto)
ИТАЛИАНСКИ ЛИКЬОР С АРОМАТ НА БАДЕМИ. ПРОИЗВЕЖДА СЕ ОТ ЯДКИТЕ НА ПРАСКОВИ И КАЙСИИ. НЕЗАМЕНИМ В СЪВРЕМЕННОТО СЛАДКАРСТВО. ПРИДАВА НЕПОВТОРИМ И ЗАВЪРШЕН ВКУС НА ДЕСЕРТИТЕ, А И НЕ САМО.

Аматричана (Amatriciana)
САЛЦА А ЛА АМАТРИЦИАНА Е КЛАСИЧЕСКИ СОС ОТ РАЙОНА НА ЛАЦИО (АМАТРИЦЕ, РИЕТИ). ПРИГОТВЯ СЕ С ГУАНЧАЛЕ, ДОМАТИ, ПЕКОРИНО,ЗЕХТИН И ЛУК. ПРИЕТО И СЪЩО ДА СЕ ДОБАВЯ И ЧЕСЪН ПРИ СОТИРАНЕТО НА ЛУКЪТ.

Амброзия (Ambrosia)
В ГРЪЦКАТА МИТОЛОГИЯ АМРОЗИЯ Е ХРАНАТА НА БОГОВЕТЕ. В ДНЕШНИ ВРЕМЕНА СЪЩЕСТВУВА И ЕДИН ЕМБЛЕМАТИЧЕН ДЕСЕРТ С ТОВА ИМЕ. БИТА СМЕТАНА, КОКОСОВО МЛЯКО, ЦИТРОСОВИ ПЛОДОВЕ, БАНАНИ, ЯГОДИ И АНАНАС. СЪЩЕСТВУВАТ РАЗЛИЧНИ ВАРИАЦИИ, КЪДЕТО НЯКОИ ПЛОДОВЕ БИВАТ ЗАМЕНЯНИ ОТ ДРУГИ.

Амюс Буш (Amuse Bouche)
НАЙ ОБЩО КАЗАНО “ НАСЛАДА ЗА УСТАТА“. НАЙ ЧЕСТО СЕ СЕРВИРА В НАЧАЛОТО НА ДЕГУСТАЦИОННИ МЕНЮТА. С РАЗМЕР НА ЕДНА ХАПКА, ЦЕЛТА Е ДА СЪБУДИ ВКУСОВИТЕ РЕЦЕПТОРИ И ДА ЗАГАТНЕ ЗА ПРЕДСТОЯЩИТЕ ЯСТИЯ.

Аншоа (Anchovy)
МАЛКИ СРЕБРИСТИ РИБКИ С ИЗКЛЮЧИТЕЛНО СИЛЕН ВКУС. ИЗПОЛЗВАТ СЕ ПРИ ПРИГОТВЯНЕТО НА САЛАТИ, РАЗЯДКИ И НЯКОИ СОСОВЕ. НЕЗАМЕНИМИ ПРИ ПРИГОТВЯНЕТО НА ДРЕСИНГЪТ ЗА САЛАТА ЦЕЗАР.

Антипасто (Antipasto)
ИТАЛИЯНСКО ПОНЯТИЕ ЗА ПРЕДЯСТИЯ. МОЖЕ ДА БЪДЕ СЕЛЕКЦИЯ ОТ СУХИ МЕЗЕТА, СИРЕНА, БРУСКЕТИ И ХАПКИ. ОБИКНОВЕНО СЕ СЕРВИРА ПРЕДИ ПАСТАТА.

Аперитив (Aperitif)
СЛАБО АЛКОХОЛНА НАПИТКА КОЯТО СЕ ПРИЕМА ПРЕДИ ХРАНЕНЕ С ЦЕЛ СТИМУЛИРАНЕ НА АПЕТИТЪТ.

Аранчини (Arancini)
МАЛКИ ОРИЗОВИ КЮФТЕНЦА КОИТО СЕ ПАНИРАТ С ХЛЕБНИ ТРОХИ И СЛЕД ТОВА СЕ ПЪРЖАТ В СИЛНО НАГОРЕЩЕНА МАЗНИНА. ТОВА СИЦИЛИАНСКО ЯСТИЕ ИМА МНОГО ВАРИАЦИИ КАТО НАЙ-ПОПУЛЯРНИ СА АРАНЧИНИ С МОЦАРЕЛА, РАГУ И ОРИЗ. РАЗБИРА СЕ МОЖЕ ДА ДОБАВЯТЕ РАЗЛИЧНИ ПРОДУКТИ ПО ВАШ ИЗБОР.

Арборио (Arborio)
ИТАЛИАНСКИ ОРИЗ ОТ СЕВЕРНАТА ЧАСТ НА СТРАНАТА. НАИМЕНОВАНИЕТО ИДВА ОТ ГРАДЧЕТО АРБОРИО, КОЕТО Е БЛИЗО ДО МИЛАНО. ЕДИН ОТ НАЙ-ДОБРИТЕ СОРТОВЕ ЗА НАПРАВАТА НА РИЗОТО. ПРИ ГОТВЕНЕ ОСТАВА СЪС СТАБИЛНА СТРУКТУРА И АБСОРБИРА АРОМАТИТЕ МНОГО ДОБРЕ.

Азиаго (Asiago)
ИТАЛИАНСКО ТВЪРДО ВИСОКОКАЧЕСТВЕНО СИРЕНЕ. ПРОИЗВЕЖДА СЕ ОТ КРАВЕ МЛЯКО, А ЗРЕЕНЕТО ОТНЕМА МИНИМУМ 6 МЕСЕЦА. ИМА ПЛЪТЕН, БОГАТ И ИНТЕНЗИВЕН ВКУС. ШИРОКО ИЗПОЛЗВАН ПРИ ПРИГОТВЯНЕТО НА САЛАТИ, ПАСТА, ПИЦА И РИЗОТО.

Аспик (Aspic)
АСПИК ПРЕДСТАВЛЯВА ПРОЗРАЧНО ЖЕЛЕ ПРИГОТВЕНО ОТ РАЗЛИЧНИ БУЛЬОНИ С КОЕТО СЕ ПОКРИВАТ РАЗЛИЧНИ ЧСТИЯ – БИЛО ТО СОЛЕНИ ИЛИ СЛАДКИ. ПОВЕЧЕТО БУЛЬОНИ ПРИГОТВЕНИ ОТ МЕСНИ ПРОДУКТИ СЪДЪРЖАТ НАТУРАЛЕН ЖЕЛАТИН( ОСОБЕННО ТЕЛЕШКИТЕ КОСТИ), ПРИ НЯКОИ ОТ ТЯХ КОЛИЧЕСТВОТО НАТУРАЛЕН ЖЕЛАТИН НЕ Е ДОСТАТЪЧЕН И ЗА ТОВА СЕ ДОБАВЯ ДОПЪЛНИТЕЛНО ТАКЪВ.

Ау гратин (Au Gratin)
ШИРОК СПЕКТЪР ОТ ЯСТИЯ МОГАТ ДА БЪДАТ ПРИГОТВЕНИ АУ ГРАТИН. ФРЕНСКИЯТ ТЕРМИН СЕ ИЗПОЛЗВА КОГАТО ДАДЕНО ЯСТИЕ Е ЗАПЕЧЕНО ДО ЗЛАТИСТО КАФЯВО С ХЛЕБНИ ТРОХИ И НАСТЪРГАНО ТВЪРДО СИРЕНЕ. ТИПИЧЕН ПРИМЕР ЗА ГРАТИН Е КЛАСИЧЕСКАТА РЕЦЕПТА ДАФИНОА.

Авокадо (Avocado)
БОГАТО НА ВИТАМИНИ A, C И E. НАЙ ПОПУЛЯРНИТЕ СОРТОВЕ СА „ФУЕРТЕ“ И „ХАС“. СЪДЪРЖА ВИСОК ПРОЦЕНТ ПРОТЕИНИ. ИЗПОЛЗВА СЕ ЗА НАПРАВАТА НА МНОГО САЛАТИ И Е ОСНОВНИЯТ ПРОДУКТ НА ТАКА ОБИЧАНОТО ГУАКАМОЛЕ. ПОЗНАТО СЪЩО ТАКА С МНОЖЕСТВОТО СИ ПОЛЕЗНИ ДЕЙСТВИЯ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА ТЕГЛОТО, ПОРАДИ ВИСОКОТО СЪДЪРЖАНИЕ НА ХРАНИТЕЛНИ ВЕЩЕСТВА, ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ. СУПЕРХРАНА, КОЯТО СЕ ВПИСВА В МНОЖЕСТВО РЕЦЕПТИ, А И НЕ НА ПОСЛЕДНО МЯСТО – МНОГО ВКУСНО.

Адзуки (Azuki)
АЗИАТСКИ ЧЕРВЕН БОБ ПОЗНАТ С НАСИТЕНИЯТ СИ ВКУС. ОСОБЕННО ОПОПУЛЯРЕН В ЯПОНИЯ И КИТАЙ. АДЗУКИ Е С ВИСОКО СЪДЪРЖАНИЕ НА ПРОТЕИН. ИЗПОЛЗВА СЕ В САЛАТИ, ЯХНИИ, ЧЕ ДОРИ И В ДЕСЕРТИ. ОСОБОННО ПОПУЛЯРНА Е ПАСТАТА ОТ БОБ АДЗУКИ, КОЯТО МОЖЕ ДА СЕ СЕРВИРА КАТО ДИП ИЛИ В ДОПЪЛНЕНИЕ КЪМ ТАКОС, НАЧОС И Т.Н.

Баба Гануш (Baba ganoush)
ЯСТИЕ С ПРОИЗХОД ОТ БЛИЗКИЯТ ИЗТОК. ПРИГОТВЯ СЕ ОТ СМЛЕНИ ПЕЧЕНИ ПАТЛАДЖАНИ, ТАХИНИ, ЗЕХТИН, ЛИМОНОВ СОК И ЧЕСЪН. В НЯКОИ СЛУЧАИ СЕ ДОБАВЯТ МЕНТА, ЧЕРВЕН ПУШЕН ПИПЕР И ЦЕДЕНО МЛЯКО. СЕРВИРА СЕ КАТО РАЗЯДКА С АРАБСКИ ХЛЯБ.

Бен Мари (Bain Marie)
ГОТВЕНЕ НА ВОДНА БАНЯ СЕ ИМА ПРЕДВИД, КОГАТО В СЪД С ВРЯЩА ВОДА СЕ ПОСТАВИ ДРУГ ТАКЪВ И СЪЩИНСКОТО ГОТВЕНЕ СЕ ОСЪЩЕСТВЯВА ЧРЕЗ ПАРАТА КОЯТО СЕ ГЕНЕРИРА. ПРИЛАГА СЕ НАЙ-ЧЕСТО ПРИ ПРИГОТВЯНЕТО НА СОС ХОЛАНДЕЗ, ЗАБАЙОН, МУСОВЕ И РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ ЯСТИЯ ЗА КОИТО Е НУЖНА ПО-ДЕЛИКАТНА И ВНИМАТЕЛНА ТЕРМИЧНА ОБРАБОТКА. ДЕСЕРТИ КАТО КРЕМ КАРАМЕЛ СЪЩО СЕ ПРИГОТВЯТ НА ВОДНА БАНЯ. СЪЩАТА ТЕХНИКА СЕ ИЗПОЛЗВА КОГАТО ИСКАМЕ ДА ЗАДАРЖИМ ХРАНАТА ТОПЛА ЗА ПО ДЪЛЪГ ПЕРИОД ОТ ВРЕМЕ. НАЙ-ЧЕСТО В ХОТЕЛИТЕ КЪДЕТО ХРАНЕНЕТО Е НА БЮФЕТ.

Балотин (Ballotine)
ОБИКНОВЕНО СЕ ОТНАСЯ ЗА ПРИГОТВЯНЕ НА ПТИЦИ, НО СЪЩО ТАКА И ДРУГИ ВИДОВЕ МЕСО И РИБИ. РАЗЛИЧНИ ЧАСТИ ( БУТЧЕ, ФИЛЕ, ОБЕЗКОСТЕНО ЦЯЛО ПИЛЕ) ОТ ПТИЦАТА МОГАТ ДА БЪДАТ ПЪЛНЕНИ С ФАРС ОТ МЕСО И ЗЕЛЕНЧУЦИ, СЛЕД КОЕТО МОГАТ ДА СЕ ПОШИРАТ, ИЗПЕКЪТ ИЛИ ПРИГОТВЯТ СУ-ВИД. СТРАХОТНА ТЕХНИКА, КОГАТО ТРЯБВА ДА ПРИГОРВЯТЕ ГОЛЯМ БРОЙ ЯСТИЯ.

Батонет (Batonnete)
ЕДИН ОТ НАЧИНИТЕ НА РЯЗАНЕ. РАЗМЕРИТЕ СА 6 СМ/ 6 ММ/ 6 ММ. БУКВАЛНО ПРЕВЕДЕНО ОТ ФРЕНСКИ БАТОНЕТ ОЗНАЧАВА ПРЪЧИЦА. ОСНОВА ЗА НАРЯЗВАНЕ НА СРЕДНО КУБЧЕ.

Беарнез (Bearnaise)
ВЕРОЯТНО НАЙ-ПОПУЛЯРНИЯТ СОС ПРОИЗВОДЕН НА ХОЛАНДЕЗ. ПРИГОТВЯ СЕ С ЖЪЛТЪЦИ, ПРЕЧИСТЕНО МАСЛО (ГХИ), РЕДУКЦИЯ ОТ БЯЛО ВИНО И ПОДПРАВКИ, ЛИМОНОВ СОК И ЕСТРАГОН. ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ПОДХОДЯЩ ЗА РИБИ, ЗЕЛЕНЧУЦИ И ТЕЛЕШКИ СТЕКОВЕ.

Бешамел (Bechamel)
СЪС СИГУРНОСТ НАЙ-ПОПУЛЯРНИЯТ ОТ 5-ТЕ ОСНОВНИ СОСА. ПРИГОТВЯ СЕ ОТ СВЕТЛО РУ И ПРЯСНО МЛЯКО. НАЙ-ЧЕСТО СЕ ОВКУСЯВА С ДАФИНОВ ЛИСТ, ИНДИЙСКО ОРЕХЧЕ, СОЛ И ЧЕРЕН ПИПЕР. ТОЗИ КЛАСИЧЕСКИ СОС Е БАЗА И НА МНОГО ДРУГИ ПОПУЛЯРНИ, А И НЕ ТОЛКОВА ПОПУЛЯРНИ СОСОВЕ, КАТО МОРНЕ, СУБИС И МНОГО ДРУГИ!

Биск (Bisque)
.ФРЕНСКА СУПА КОЯТО СЕ ПРИГОТВЯ ОТ РАКООБРАЗНИ. РАЦИ, СКАРИДИ, ЛАНГУСТИНИ, ОМАРИ. ОСНОВНИТЕ СЪСТАВКИ ОСВЕН РАКООБРАЗНИТЕ СА: ЛУК, МОРКОВИ, СЕЛАРИ И ДОМАТЕНА ПАСТА! ОВКУСЯВА СЕ С ДАФИНОВ ЛИСТ, СОЛ ПИПЕР, КОНЯК И СМЕТАНА. В СЪВРЕМЕНАТА КУХНЯ Е ШИРОКО РАЗПРОСТРАНЕНО ИЗПОЛЗВАНЕТО НА БИСК КАТО БУЛЬОН ЗА БАЗА НА ДРУГИ СОСОВЕ.

Бланширане (Blanche)
ГОТВЕНЕ ЗА МНОГО КРАТКО ВРЕМЕ ВЪВ ВРЯЩА ВОДА, СЛЕД КОЕТО ПРОДУКТА СЕ ПОСТАВЯ В ЛЕДЕНА ВОДА ( ШОКОВО ИЗСТУДЯВАНЕ) ЗА ДА СЕ ПРЕКРАТИ ГОТВЕНЕТО. ЦЕЛТА Е ДА СЕ ЗАПАЗИ ЦВЕТЪТ И СТРУКТУРАТА НА ПРОДУКТА. НАЙ ЧЕСТО СЕ ИЗПОЛЗВА ЗА ГОТВЕНЕ НА ДЕЛИКАТНИ ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ, КАТО БРОКОЛИ, АСПЕРЖИ, ДОМАТИ, ЗЕЛЕН ФАСУЛ, ЛИСТНИ ЗЕЛЕНЧУЦИ И Т.Н. НАЙ-ЧЕСТО СЕ ИЗПОЛЗВА КАТО ПЪРВИЧНА ОБРАБОТКА ПРЕДИ СЪЩИНСКОТО ГОТВЕНЕ.

Блини (Blini)
ТАЗИ КЛАСИКА ОТ РУСКАТА КУХНЯ ПРЕДСТАВЛЯВА МАЛКИ ПАЛАЧИНКИ КЪМ КОИТО МОГАТ ДА СЕ ДОБАВЯТ РАЗЛИЧНИ ПРОДУКТИ. НАЙ РАСПРОСТРАЕНИ СА БЛИНИ С ХАЙВЕР И ЗАКВАСЕНА СМЕТАНА ИЛИ БЛИНИ СЪС СУШЕНА СЬОМГА.

Бок Чой ( Bok Choy)
ПОЗНАТО СЪЩО ТАКА КАТО ПАК ЧОЙ Е ВИД КИТАЙСКО ЗЕЛЕ ОСОБЕНО ПОПУЛЯРНО В ЯПОНИЯ, КИТАЙ И ИНДОНЕЗИЯ. ОТ СРАВНИТЕЛНО СКОРО СЕ ОТГЛЕЖДА И В НЯКОИ ОТ СКАНДИНАВСКИТЕ СТРАНИ. С МЕК ВКУС И АРОМАТ, БОК ЧОЙ Е ПОДХОДЯЩ ЗА САЛАТИ, ГРИЛОВАНЕ И СОТИРАНЕ.

Баварски крем (Créme Bavaroise)
КЛАСИЧЕСКИ ДЕСЕРТ ПРИГОТВЯН ОТ СЛАДКАСРКИ КРЕМ, БИТА СМЕТАНА И ЖЕЛАТИН. МОЖЕ ДА БЪДЕ ОВКУСЕН С РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ ЛИКЬОР, ЯГОДИ, МАЛИНИ И ПЛОДОВИ СОСОВЕ. СТРАХОТНА ИЗХОДНА ТОЧКА ЗА МНОЖЕСТВО ВИДОВЕ ДЕСЕРТИ И ПРЕЗЕНТАЦИИ. ЕДНА ВЕЧНА КЛАСИКА ОТ МАРИ-АНТОАН КАРЕМ

Бокончини (Bocconchini)
Бокончини представляват мини моцарела. Големината им е приблизително като на пъдпъдъче яйце. Произвеждат се от краве и биволско мляко.

Болонез (Bolognese)
Абсолютният фаворит в световен мащаб. ragù alla bolognese е може би най-популярното италианско ястие. Приготвя се изцяло от мляно телешко месо, макар че в някои части на Италия и по света добавят малко количество свинско. Съчетава се много добре със спагети, талиатели, канелини, пене и разбира се за направата на лазаня.

Борделес (Bordelaise)
Класически френски сос на, който наименованието идва от регионът на Бордо. Състои се от червено вино от Бордо, шалот, масло и деми глас. Прието е също да се добавя и костен мозък. Особенно подходящ за телешки меса и стекове.

Борш (Borscht)
Традиционна супа харектарна за източна Европа, Украйна и Русия. Състои се от червено цвекло, зеле, боб, лук, картофи, телешки бульон и заквасена сметана. Съществуват разбира се и различни рецепти в отделните страни.

Бри (Brie)
Френско сирене с мека и кремообразна структура. Може също така да се консумира леко загрято или запечено с ядки и плодове.

Бруноас (Brunoise)
Още един от френските термини за начин на рязане. Обикновено се отнася за нарязани на много малко кубче зеленчуци – 3 мм/3 мм/3 мм. А когато се използва понятието фин бриноаз се има предвид още по малко кубче – 1,5 мм/ 1,5 мм / 1,5 мм

Брускета (Bruschetta)
Изпечен резен хляб ( най-често франзела) овкусен с чесън и зехтин. Съществуват стотици варианти на този вид Антипасто. С прошуто, моцарела, домати и босилек, крема сирене и спанак, пушена сьомга, гуакамоле.

Брюле (Brulée)
От френски – обгорял. Най-често свързваме с любимият ни Крем Брюле (Créme Brulée). Техникате се използва и за обгаряне на много други продукти, като риба, зеленчуци и месо.

Букет гарни (Bouqet garni)
Френски термин за връзка със свежи подправки, които се използват за овкусяване на ястия, бульони и супи. Традиционно включват стрък селари, магданоз, мащерка и дафинов лист. Може да се използва също така стрък праз, розмарин и салвия.

Буябес (bouillabaisse)
Френска рибна супа, която може да съдържа ралични видове прясна риба. В някои от версиите си се добавят миди, омари и скариди.

Бурата (Burrata)
Бурата е типичен италиански продукт от региона на Мургиа, южна Италия. Произвежда се от биволско мляко, като външата част е със солидна структура, а вътрешноста е с консистенция на млечен крем.

Бургиньон (Bourguignon)
Френски стил на готвене идващ от района на Бургунди. Представлява задушено телешко месо с бургундско червено вино, перлен лук, бекон, гъби и моркови. В някои рецепти се добавят картофи и целина.

Бурито (Burrito)
Популярно ястие от Мексиканската и Текс-мекс кухня. Представлява царевична питка подобна на арабските питки, които се приготвят с различни плънки. Намачкан боб, авокадо, месо и различни видове зеленчуци.

Бьор ау монт (beurre au monte)
Отнася се за емулсификацията на маслото при приготвянето на различни видове сосове. При температура от 82 до 88 градуса към различните видиве сос се добавят студени кубчета масло, при постоянно разбъркване. Резултатът е фин сос с богат аромат на масло.

Бьор блан (Beurre blanc)
Френски класически сос който се приготвя с редукция от бяло вино, оцет, шалот,различни подправки( най-често мащерка, дафинов лист, сол и пипер) и масло което се добавя Ау монт за достигането на пълна емулсификация. Подходящ за различни видове риба и зеленчуци. По същия начин се приготвя и Бьор руж, където бялото вино е заменено с червено.

Бьор мание (Beurre Manie)
Равни количества брашно и масло, които се смесват и се използват за сгъстяване на различни ястия, като сосове и супи. За разлика от класическото Ру, Бьор мани не преминава през предварителна термична обработка.

Бьор ноазет (Beurre Noisette)
Буквално от френски – лешниково масло. Техниката за получаване на Бьор ноазет е същата като при „Кларифие“, като в този случай маслото се готви за по-дълъг период на слаба температура до постигането на тъмно златист до кафяв цвят. Резултатът е силно наситено на лешников аромат „Кларифие“. Използва се както компонент на различни сосове, така и в сладкарството за направата на любимите ни „Меделин“ и „Финансие“.

Ванилия (Vanillla)
Бурбонската ванилия е вид орхидея която има изключително силен аромат. Незаменима в съвременото сладкарство за приготвяне на различни видове десерти. Най голям дял в производството на бурбонска ванилия има остров Мадакаскар.

Велуте (Veloute)
Велуте е един 5-те основни соса във френската кухня. Основните съставки са светло „Ру“и бульон. Най-често пилешки и рибен. Велуте служи като основа на много други класически сосове и супи.

Винегрет (Vinaigrette)
Основен дресинг приготвян от зехтин, различни видове оцет или лимонов сок. Могат да се влагат и други видове растителни мазнини. Използва се като основа на дресинг за салати. Безброй варианти за овкусяване.

Витело тонато (Vitello tonnato)
Vitello Tonnato е класическо ястие от кухнята на Пиемонт в Италия. Представлява студено, нарязано на тънък слайс телешко месо, покрито със сос от майонеза риба тон, каперси и лимонов сок. Сервира се охладено или при стайна температура като предястие.

Вишисоас (Vichyssoise)
Френска класическа крем супа, която се приготвя от картофи, праз лук и сметана. Може да се консумира както студена, така и топла. Обикновено се гарнира с див лук и сметана.

Воден кестен (Water chestnut)
Тревисто растение разпространено в югоизточна Азия, стеблата на което достигат до 1,5 метра. Луковиците наподобавят формата и вкусът на обикновеният кестен. Вкусът е леко сладък и с акцент на ядки.

Волован (Vol-au-vent)
Малка кошничка от бутер тесто, в която се добавят различни пълнежи. Във френската кухня често се сервират като предястия. Приготвя се от две части бутер тесто в кръгла форма, едното от които е изрязано по средата за да се получи формата при печене.

Галантин (Galantine)
Най-често се използват обезкостени птици в които се поставя плънка от собственото им месо и различни зеленчуци. Обикновено се приготвя в цилиндрична форма, след което се вари в бульон. Може да се сервира топло или студено с аспик като предястие.

Галет (Galette)
Термин във френската кухня с който се характеризират вид ястия от бутер тесто с формата на пица. Използват се различни видове пълнежи, както солени така и сладки.

Ганаш (Ganache)
Френски сладкарски шоколадов крем, който служи за глазиране на десерти и база за приготвято на други такива. Приготвя се от равни количества шоколад и сметана. В много случаи се добавя и масло за постигането на по фина текстура.

Гарам Масала (Garam Masala)
Световно известен индийски микс от подправки. Състои се от смлени кимион, канела, бял и черен пипер на зърна, дафинов лист, кардамон, семена от кориандър, индийско орехче, звездовиден анасон и карамфил.

Глазиране (Glaze)
Покриването на определена храна със сос или собствените и сокове при печене. Използва се и в сладкарството за покриване на десерти с шоколодави сосове и плодови желета. Особено популярна техника последните години в сладкарството, е така нареченият Mirror glaze(на снимката).

Глутен (Gluten)
Глутенът е протеинът съдържащ се в житните култури. Протеинът спомага еластичноста и структурата на тестото. Колкото по висок процент глутен съдържа пшеничното брашно, толкова по високо е качеството на хляба, пицата и т.н.

Гремолата (Gremolata)
Смес от лимонови кори, магданоз и чесън. В някои части на Италия се добавя и аншоа. Отличен завършек при приготвянето на Осо буко, някои супи и зеленчукови гарнитури.

Ньоки (Gnocchi)
Основните продукти за приготвяне на Ньоки, са брашно или семолина, яйца, печени или варени картофи, сол и пипер. Както при повечето италиански специалитети съществуват различни рецепти за направата на Ньоки. Обикновено се сервират като предястие.

Гравлакс (Gravlax/Gravadlax)
Ястие което се асоциира със скандинавските страни и се приготвя в цял свят. Представлява сурово филе от сьомга сушено със сол, захар и копър. Към маринатата могат да се добавят цвекло, лимонови кори и различни подправки.Съществуват разбира се и много други вариации на тази класика. Сервира се като предястие на тънки слайсове с различни сосове и върху препечен хляб.

Грейви (Gravy)
Сос който се приготвя от натурално отделените сосове при печенето на месо, сгъстени с „Ру“ или нишесте.

Гренадин (Grenadine)
Концентрирана напитка от Нар, която не съдържа алкохол. Използва се главно при приготвянето на коктейли и в сладкарството. Добро допълнение при приготвянето на някои сосове за патешко магре или телешки стек.

Грибиш (Gribiche)
Френски студен сос който се състои от рапично олио, каперси, твърдо сварени яйца, магданоз, естрагон, горчица и кисели краставички. Сервира се с пилешко, риба и зеленчуци.

Грилад (Grillade)
Френски термин, който се използва когато месото е приготвено на грил.

Грюер (Gruyère)
Емблематично твърдо сирене произвеждано в Швейцария и северна Франция. Известно със своето високо качетво при запичане. Произвежда се от краве мляко, зреенето отнема между 5 и 12 месеца.

Гуакамоле (Guacamole)
Мексиканска класика позната в цял свят. Сервира се като разядка, върху брускета или салата. Основните съставки са авокадо, червен лук, домати, сол, сок от лайм и халапеньо. Съществуват различни вариации които включват свеж кориандър, босилек и кайенски пипер.

Гуанчале (Guanciale)
Италиански специалитет който представлява свински бузи сушени за около 3 седмици със сол, захар и различни подправки. Консумира нарязано на фини слайсове, но с Гуанчале, също така се приготвят сос Карбонара и сос Аматрициана.

Гхи (Ghee)
Този термин се използва предимно в някои азиатски страни и най-вече Индия. Представлява масло пречистено от млечните твърди частици и вода. По познато в кулинарните среди с френският си термин „Кларифие“ . Точката на димене е по висока, има приятен меден цвят и сладък орехов вкус.

Гризини (Grisini)
Италиански вид солети, които се сервират с антипасто или като кмплимент с увито прошуто.

Дайджестив (Digestif)
Термин изплолзван за алкохолни питиета(най вече ликьори, като Лимончело), които се сервират след хранене с цел подобряване на храносмилането.

Даши (Dashi)
Рибен бульон от Японската кухня. Състои се от сушен паламуд и водорасли. В търговската мрежа има разтворим даши на гранули или люспи. Използва се за направата на супи, рамен, маринати и много други.

Дайкон (Daikon)
Дайкон е вид ряпа особенно разпространена в Азиатските страни. Характерна със своя интензивен пиперлив вкус.

Дафиноа (Dauphinoise)
Картофен огретен от Франция приготвян със фино нарязани картофи, сметана, чесън и сирене Грюер. Може да се овкуси с розмарин, мащерка или друг вид подправка. Идеално както за самостоятелно ястие, така и за гарнитура.

Деглазиране (Deglaze)
Добавянето на вино, бульон или някаква друга течност в съд който сте готвили месо или зеленчуци с цел да отделите ароматите от дъното. Подходяща база за различни видове сос.

Демeрара (Demerara)
Натурална кафява захар, подходяща за приготвянето на различни видове сладкиши и печива.

Див лук (Chives)
Луковично тревисто растение със зелени стебла които достигат от 20 до 50 см. Използва се като подправка на различни ястия. Има по мек вкус от белия лук и чесън.

Дим сум (Dim Sum)
Дим сум е традиционно ястие от китайската кухня и по специално от Кантонската. Представляват образно казано кнедли с различни видове пълнеж които се готвят на пара.

Доматен сос (Tomato sauce)
Тук разбира се визираме един от 5-те основни соса във френската кухня. Приготвя се от домати, подправки и зеленчуци. В оригинала си се сгъстява с Ру, но в днешно време просто се редуцира до нужната консистенция. Основа за приготвяне на безброй други сосове.

Драконов плод (Pithaya)
Драконовия плод или Питая, е плод на няколко вида кактуси. Плодът е с розово-червеникова обвивка и бяла вътрешност с черни семена. Структурата и донякъде вкусът са сравними с този на Кивито.

Дюшес (Duchess)
Класически френски картофени хапки. Приготвят се от фино намачкани сварени картофи, жълтъци, масло, индийско орехче, сол и пипер. Посредством пош се оформят малки форми които мога да се пекат или пържат.

Дюксел (Duxeless)
Ситно нарязани (бруноас) гъби, сотирани с шалот, масло и подправки. След приключване на готвенето може да се добави сметана или крема сирене. Подходящи за различни пълнежи.

Еклер (Eclair)
Еклерът е един от най-разпознаваемите и обичани френски десерти. Приготвя се с „Choux“ ( парено тесто) във продълговате форма, кото след печене се добавят различни видове пълнеж

Еминсе (émincer)
Френски термин опредялящ още един начин на рязане. Еминсе представлява фин слайс. Разбира се фино рязане по самата форма на продукта. Било то месо или зеленчуци.

Емпанада (Empanadas)
Испански специалитет наподобяващ кнедли. Използват се ралзични видове плънка от месо, риба, зеленчуци и сирена. Може да се пържи, пече и да се добавят различни сосове към тях.

Емулсия (Emulsion)
Емулсия се нарича смес от две или повече несмесващи се течности. Например вода и олио. Приготвянето на дресинг, Холандес и майонеза са подходящ пример.

Еноки (Enoki)
Малки култивирани гъби широко използвани в азиатските страни. В някои европейски страни също се отглеждат, а също така могат да бъдат намерени и консервирани. Подходящи за супи, салати и предястия.

Ескалоп (Escalope)
Много тънко нарязани месо или риба без никакви кости. Целта е продуктът да се сготви бързо и да не изгуби много от натуралните си сокове.

Еспаньол (Espagnole)
Един от 5-те основни френски соса(Mother sauces). Това е основата на всички тъмни сосове. Представлява телешки бульон готвен дълго време с Мирапоа(Miropoix), сгъстен с тъмно Ру. Основа за Деми глас и много други сосове.

Желатин (Gelatine)
Продукт който се извлича от животински кости. Без цвят,мирис и вкус, желатинът има широко приложение в кулинарията и в частност – сладкарството. Този желиращ агент започва да губи свойствата си при по-високи температури от 40 градуса по целзий

Жу (Jus)
Натуралните сокове отделени при печенето на месо. Подходяща основа за направата на сос към печеното месо. В такъв случай можем да формулираме ястието с „Телешкo бон филе Au jus„

Ен Папилот (En Papilote)
Тази техника представлява готвене на определена храна в пергаментова хартия или алуминиево фолио. Най-често използвана при приготвянето на риба. Заедно със зеленчуци и подправки се готви във фурна или на скара.

Жулиен (Juliene)
Френски термин за начин на рязане. Размерите са като на клечки с размери 3 мм/ 3 мм/ 6 см.

Забайоне (Zabaglione, Zabaione)
Сладкарски крем който се приготвя на водна баня от жълтъци, захар, вино и овкусен с различни аромати( ванилия, ликьор, есенции). Много подходящ за плодови десерти.

Звездовиден анасон (Star anise)
Подправка със силно изразен анасонов аромат. Широко приложение при овкусяване и мариноване на меса и зеленчуци. Намира своето място и в сладкарството.

Земна ябълка (Jerusalem artichoke)
Кореноплоден зеленчук познат още като Гулия и Йерусалимски артишок. Притежава мек вкус и характерен аромат на фъстъчени ядки. С него може да направите страхотно пюре, чипс или просто да го изпечете с различни подправки.

Изомалт (Isomalt)
Изомалт е натурален подсладител който се добива от цвеклото. Съдържа два пъти по-малко калории от бялата захар, като същевременно запазва идентични вкусови характеристики с нея. Използва с в молекулярната гастрономия и сладкарството. Особено подходяща при направата на сладолед, заради ниските нива на кристализация.

Кайенски пипер (Cayenne pepper)
Вид люти чушки за, които се предполага, че наименованието идва от град Кайен във Френска Гвинеа. Често използван в кулинарията заради лютивоста, и характерният аромат. Лютивоста им е от 30000 до 50000 по скалата на Сковил.

Калцоне (Calzone)
Затворена пица с формата на полумесец. Използват се различни видове пълнеж, най-често моцарела, салами, пармезан, зеленчуци, рикота. Приготвя се както на класическа пещ за пици, така и пържена.

Камембер (Camembert)
Френско сирене с лека плесен и кремообразна структура. Зреенето отнема минумум 3 седмици и се приготвя от непастьоризирано краве мляко.

Капапе (Canape)
Спада към раздел ордьоври във френската кухня. Най общо казано представляват малки хапки с основа препечен хляб, към които се добавят различни продукти като, пушена сьомга, фоа гра, зеленчуци, скариди и т.н. Обикновено се приготвят за коктейли и с идеята да се хапват на крак.

Канелони (Canelloni)
Вид италианска паста с формата на цилиндър. Подходящи за приготвяне с различни видове пълнежи, като Болонез, Спанак и рикота и много други.

Каноли (Canoli)
Сицилианска класика която представлява малка туба ( което значи самото име „Cannolo“), приготвена от тесто в цилиндрична форма със сладък пълнеж приготвен с рикота. Като допълнение най-често се срещат шоколадови стърготини и карамелизирани плодове.

Капоната (Caponata)
Италиански специалитет идващ отново от Сицилия. Вариации на Капоната в съвремената кухня можем да открием много, но основата за тази класика са: патладжани, домати, маслини, аншоа, каперси, чесън. Обикновено се сервира като гарнитура, но също така може са се консумира и студено върху добре овкусена и изпечена брускета.

Карамбола (Carambola)
Златист плод, който след разрязване има формата на звезда, каето всъщност e и другото му име. Основно отглеждан в югоизточна Азия. Карамбола е богат на антиоксидантни и витамин C. Много ниско съдаржание на захар и с вкус наподобяващ нещо средно между слива, грозде и ябълка.

Карбонара (Carbonara)
Италиански класически сос, който се приготвя с Гуанчале или Панчета, жълтъци и Пекорино Романо. Обикновено не се добавя сметана в самият сос, но в някои страни е общоприето да се приготвя и със сметана. Бекон и Пармезан също са сред съставките които заменят класическите.

Карпачо (Carpaccio)
Италианско ястия приготвяно от много тънки слайсове сурово телешко месо, пармезан, трюфели, зехтин и лимон. Рукола и кедрови ядки са едни от най-често добавяните продукти към Карпачо. В съвремената кухня съществуват хиляди интерпретации на тази класика. Карпачо се прави и от риба и морски дарове.

Кесадия (quesadilla)
Мексиканско ястие което се приготвя от царевична тортиля с различни видове пълнеж. На много места се приготвя и от пшенично брашно. Обикновенно със сирена, гъби, различни видове месе, боб и зеленчуци.

Карнароли (Carnarolli)
Най предпочитаният ориз за приготвянето на ризото в Италия. Има малко по издължена форма от Арборио и при готвене остава с по твърда структура.

Касоле (Cassoulet)
Класическо ястие от южна Франция. Винаги се приготвя с бял боб и различни видове месо като свинско, агнешко, патешко и суджук. Характерно е добавянето на патешка мазнина и дългото бавно готвене, което понякога може да отнеме дни.

Картуш (Cartouche)
Френски термин за направата на лист пергаментова хартия с формата на съдът в който готвите. Най-често кръгла форма. Поставен върху ястието Картуш възпрепятства бързото изпаряване на течноста, образуването на кора на ястието, а също така способства задържането на всички продукти в течноста която готвите. Една изключителна техника която всяка професионална кухня използва.

Качиаторе (Caciatore)
Италианско ястие, което в буквален превод значи ловджия. Пиле Качиаторе и Заек Качиаторе са най-често приготвяните в този италиански ловджийски стил. Включва домати, лук, гъби, чесън, вино и подправки. Често в рецептите за Кациаторе намират място маслини и salamino cacciatore( италиански салам с чесън).

Кейл (Kale)
Къдраво листно зеле богато на витамин А, витамин C, калции, магнезий и желязо.

Кенел (Quenelle)
Смес от месо или риба които се смилат до кремообразна смес и се добавят галета, яйца и подправки. Подготвят се във форма на яйце и се пошират. В съвремената кухня термина се отнася за сладолед, сорбе, мус и крем, сервирани в подобна яйцевидна форма(на снимката).

Кефалотири (Kefalotyri)
Гръцко твърдо сирене приготвяно от овче и козе мляко. Притежава силен, наситен и доста солен вкус. Минималното зреене е 60 дни, като за истиснки добро качество се използва Кефалотири което е на поне 1 година. Подходящо за запичане, салати и паста.

Киш (Quiche)
Френски класически отворен пай. Използват се различни пълнежи, като най-популярният е киш „Лорейн“, който се приготвя с бекон, сметана, яйца и сирене Грюер.

Кларифие (Clarifié)
Представлява масло пречистено от млечните твърди частици и вода. Има по-дълъг срок на годност и по висока точка на горене от обикновеното масло. Притежава наситен аромат и е основен компонент при направата на Холандез.

Кобб (Cobb)
Салата която включва домати, авокадо, варени яйца, бекон, айсберг, пилешко филе, и рокфор. Особено популярна в Северна Америка

Кок ау вин (Coq au vin)
Френска класичска рецепта. Приготвя се с пиле/петел, бекон, гъби, перлен лук и Бургундско червено вино. Моркови и картофи се добявят в някои рецепти, а мащерка и дафинов лист са задължителни при овкусяването.

Чили кон карне (Chilli con carné)
Практически означава „Чили с месо“. Популярно в мексиканската и текс-мекс кухни. Представлява обикновено телешко месо ( мляно или нарязано на малко кубче), домати, чушки, червен боб, лук, чесън и кимион. В някои случаи присъстват царевица и ориз. Умерено пикантно, това ястие е истинска класика в световен мащаб.

Кондензирано мляко (Condensed milk)
Кондензираното мляко е продукт от краве мляко на което по голямата част от водата е премахната. Съществуват два вида кондензирано мляко – подсладено и без добавена захар. Използва се в сладкарството за направата на десерти, но също така и за приготвянето на коктейли и топли напитки.

Конкасе (Concasse)
Термин който се отнася за нарязани на кубче зеленчуци. Най-често в съвременната кухня се отнася за домати които са обелени и с премахната вътрешност, след което нарязани на различни по размер кубчета. Използват се за добавяне към различни ястия и гарнитури.

Консоме (Consomme)
Бульон, който е пречистен с помоща на белтъци. Целта е да се пречисти от мазнини и утайка. Сервира се като супа или основа за сос. Най среьаните косомета са от телешки и пилешки бульон.

Конфи (Confit)
В съвременната кухня се отнася за готвене на различни продукти в маслена баня на много по-ниска от обичайната температура, за по-дълъг период. Обикновенно около 80-120 градуса. Тази техника придава съвсем различен вкус на готвените продукти и удължава срокът на тяхната годност. Една от класиките е патешко конфи, което се приготвя в патешка мазнина.

Кордон блю (Cordon Bleu)
Пилешко или телешко фино нарязано филе в което се поставя, като плънка шунка и сирене Ементал, след което се панира и пържи. Съществуват варианти с прошуто и различни видове меки сирена.

Коулслоу (Coleslaw)
Салата от зеле с винегрет или майонеза. Съществуват различни видове салата Коуслоу. В повечето случаи се състои от бяло и червено зеле, моркови, майонеза и горчица. Особено подходяща като гарнитура към бургери и сандвичи.

Крем карамел
Яйчен крем при който за разлика от Крем Каталана и Крем Брюле, карамел се слага на дъното преди самото печене на водна баня. При сервиране карамелът е в течно състояние.

Крем Каталана (Creme Catalana)
Яйчен крем, който се приготвя от жълтъци, мляко/сметана и захар. Обикновено се овкусява с кора от лимон и канела, но в съвремената кухня съществуват много интерпретации. Сервира се с карамелизирана коричка от нерафинирана захар. Сходна технология на приготвяне, като при крем Брюле, което обаче се овкусява с ванилия.

Крем Тартар (Cream of tartar)
Или калиев битартрат е естествена сол на винената киселина и се използва като набухвател и стабилизатор в различни печива, главно в сладкарството. Най често се прибавя при разбиването на белтъци.

Крем Фреш (Creme Fraiche)
Френски термин за заквасена сметана. С лек, ефирен вкус и консистенция. Наименованието е защитено и не се допускат никакви сгъстители и добавки при приготвянето. Подходящ за приготвяне на различни десерти, добавка към салати, сосове и супи

Крок Мадам (Croque Madame)
„Женският“ вариант на Croque Monsieur е с допълнение от яйца. Истински шедьовър от френската кухня.

Крок Мосю (Croque Monsiuer)
Френски класически сандвич с шунка и сирене Грюер. Специалната съставка тук е сос Морне или в някои случаи Бешамел. Изключителен сандвич за пълноценна закуска или следобедно похапване.

Крокoмбуш (Croquembouch)
Този френски гигант се приготвя от профитероли които се редят във висока кула. Овкусяват се и декорират с карамел. Буквално преведено означава „Хрупкаво в устата“